گزارش «رمز عبور» از پشت پرده «باشگاه اندیشه‌ورزان نفت و نیرو»

زنگنه وزیر مادام‌العمر نفت می‌شود؟!

0
19

محمد الیاس قنبری
روزنامه‌نگار

تیم نفتی دولت یازدهم به دنبال تشکیل مجموعه‌ای ماندگار با ظاهری قانونی و صد در صد خصوصی بوده تا در پوشش آن بتوانند تمامی فعالیت‌های نفتی، تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری‌های مهم در حوزه نفت را از طریق آن انجام دهند و حضور دائمی خود در این بخش مهم و حیاتی از اقتصاد کشور را تضمین کنند.
البته این نخستین بار نیست که بیژن زنگنه قصد تشکیل کرسی مادام‌العمر برای خود در صنعت نفت را دارد. او در دوره وزارت خویش در دولت اصلاحات و همچنین در زمان دولت دهم که پست دولتی نداشته، نیز قصد تشکیل چنین مجموعه‌ای را داشته که در آن برهه از زمان، موفق به انجام آن نشده و اکنون در تلاش است با تأسیس مجموعه‌ای در سایه وزارت‌خانه‌های نفت و نیرو، تحت عنوان <باشگاه اندیشه‌ورزان نفت و نیرو> با در اختیار گرفتن مصادر امور از طریق ارتباطات و رانت‌های مختلفی که در این وزارتخانه‌ها در اختیار دارد، بیشترین سود اقتصادی را کسب نموده و همچنین در تمام شرایط، نقش تعیین کننده‌ای در انجام امور بر عهده داشته تا از این رهگذر و حتی پس از دوران تصدی وزارت خویش، نقش‌آفرینی خود را در این عرصه استمرار و تداوم بخشد.
باشگاه مذکور یک سازمان مردم نهاد (NGO) بوده و تحت عنوان باشگاه اندیشه‌ورزان انرژی و نیروی ایرانیان (نفت و نیرو) که با نظارت مستقیم آقای بیژن نامدار زنگنه تشکیل گردیده است، در حال گذراندن مراحل پایانی ثبت رسمی می‌باشد.
اعضای این باشگاه حدود 200 نفر از مدیران با سابقه نفتی و نیرو با گرایش تکنوکراتی و کارگزارانی هستند.
اعضای هیأت امنا باشگاه عبارت‌اند از:
بیژن نامدار زنگنه/ وزیر نفت
محمدرضا نعمت‌زاده/ وزیر صنعت، معدن و تجارت
محمد نهاوندیان/ رئیس دفتر رئیس جمهور
مسعود نیلی/ مشاور اقتصادی رئیس جمهور
محمد ایروانی/ رئیس هیأت مدیره انجمن «حفارا» در اتاق بازرگانی
سید ابوالحسن سید خاموشی/ مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت، عضو هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت پتروپارس، سرپرستی وزارت نیرو و راه و ترابری، رئیس هیأت مدیره شرکت سرمایه‌گذاری ایرانیان
محمد ملاکی/ معاون وزیر در امور برنامه‌ریزی و مدیرعامل شرکت ملی گاز در دوره وزارت بیژن نامدار زنگنه در دولت اصلاحات
همچنین اعضای علی البدل هیأت امنا به شرح ذیل می‌باشد:
اکبر ترکان/ مشاور ارشد رئیس جمهور و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی
فریدون ثقفیان/ رئیس هیأت مدیره گلوبال پتروتک کیش
حبیب امین‌فر/ عضو هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران
سید مهدی حسینی/ مسئول کارگروه بازنگری قراردادهای نفتی
سید مهدی میرمعزی/ عضو هیأت مدیره و مدیرعامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد
اعضای هیأت مدیره باشگاه (برای یک دوره سه ساله)
محمد ایروانی/ رئیس هیأت مدیره
آیدین ختان/ نایب رئیس هیأت مدیره
غلامرضا منوچهری/ عضو هیأت مدیره
سید مهدی میرمعزی/ عضو هیأت مدیره
سید ابوالحسن سید خاموشی/ مدیرعامل
فهرست اعضای شورایعالی
رکن‌الدین جوادی ابهری/ معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران
محمد ایروانی/ رئیس هیأت مدیره انجمن حفارا در اتاق بازرگانی
محمد ملاکی/ معاون وزیر در امور برنامه‌ریزی و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در دوره وزارت آقای بیژن نامدار زنگنه در دولت اصلاحات
سید مهدی میرمعزی/ مدیرعامل اسبق شرکت ملی نفت ایران
حبیب‌الله بی طرف/ وزیر اسبق نیرو در دولت اصلاحات
حبیب امین‌فر/ عضو هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران
رضا افشین/ قائم مقام سابق مدیرعامل و مدیر کنترل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران
فریدون ثقفیان/ نماینده شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در صندوق بازنشستگی وزارت نفت
نصرت رحیمی/ رئیس هیأت رئیسه صندوق‌های بازنشستگی صنعت نفت
اردشیر فتحی‌نژاد/ معاون وزیر نفت در دولت‌های سازندگی و اصلاحات
امین حاج رسولی‌ها/ مدیرعامل شرکت تانا انرژی
مسعود سلطان‌پور/ فعال در بخش خصوصی و کلان صنعت نفت و گاز، رئیس هیأت مدیره گروه برهان
اهداف و چشم‌انداز باشگاه نفت و نیرو
تاثیرگذاری در فرآیند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در حوزه انرژی کشور
شرکت در جلسات تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در سطح ملی و منطقه‌ای و نفوذ و تاثیرگذاری بر اساس منافع حزبی و جناحی و استفاده از موقعیت بدست آمده در راستای کسب منافع مالی شخصی
تدوین راهبردها و سیاست‌های کلان در حوزه انرژی به خصوص حوزه نفت و گاز
ارائه توصیه‌های توسعه‌ای در مورد مسائل داخلی و بین‌المللی به مسئولان ذی‌ربط و مشارکت و تاثیرگذاری در فرآیندهای تصمیم‌سازی توسعه‌ای در سطح کشور و منطقه
ارتباط گیری با بیگانگان فعال در این حوزه و ایرانیان خارج از کشور

محورهای برنامه‌ها و فعالیت‌های آتی باشگاه نفت و نیرو
فعالیت در بخش‌های بالادستی و پایین دستی صنعت گاز و نفت
فعالیت در صنعت برق شامل بخش تولید، انتقال، توزیع و فروش
دخالت و تاثیرگذاری در حوزه‌های فوق‌الذکر در زمینه‌های فناوری و مهندسی، امور حقوقی و قراردادی، امور مدیریتی و تصمیم‌سازی، امور مالی و سرمایه‌گذاری، امور بازرگانی داخلی و خارجی
ایجاد ارتباط بین مدیران داخلی و بیگانگان، از طریق برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی خصوصاً دوره‌های حرفه‌ای سطح بالا و پیشرفته برای اعضا و با حضور اساتیدی از داخل و خارج از کشور
داوری در اختلافات بین دولت با بخش خصوصی و بخش خصوصی با یکدیگر
اقدامات و فعالیت‌های صورت گرفته در راستای امور اجرایی باشگاه
جلسات مجمع عمومی باشگاه به طور معمول در روزهای چهارشنبه آخر هر ماه برگزار می‌گردد.
حضور در بیستمین نمایشگاه بین‌المللی نفت و گاز (سالن 8 و 9)
برگزاری کنگره‌ای تحت عنوان اولین کنگره راهبردی و نمایشگاه نفت و نیروی ایران در مورخ 27 الی 29 مهرماه امسال
در این کنگره از تعدادی شرکت‌ها و پیمانکاران خارجی دعوت به عمل آمده است. بر این اساس حدود 120 مهمان خارجی در این کنگره حضور داشتند و 16 نفر از مدیران شرکت‌های خارجی به سخنرانی پرداختند. از جمله سخنرانان این کنگره، فریدون فشارکی (وی مشاور انرژی نخست وزیر وقت ایران در اجلاس وزیران اوپک در اواخر رژیم پهلوی بوده، عضو شورای روابط خارجی نیویورک، عضو هیأت مدیره شورای ایرانیان – امریکاییان و در حال حاضر عضو تیم مشاوران وزیر انرژی امریکا) می‌باشد. از جمله برنامه‌های این کنگره ملاقات‌های سازمان یافته و بدون واسطه مدیران شرکت‌های خارجی با مدیران ارشد بخش دولتی بخش‌های نیرو و نفت و نیز بازدید از تاسیسات نفتی، طرح‌های بزرگ افزایش تولید نفت (میدان نفتی آزادگان)، مجتمع‌های پتروشیمی، پالایشگاه‌ها و میدان پارس جنوبی می‌باشد.
همچنین آقایان رکن‌الدین جوادی بهری (مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران) به عنوان رئیس شورای سیاست‌گذاری و غلامرضا منوچهری (مدیرعامل شرکت تاسیسات دریایی) هم به عنوان دبیر این کنگره حضور داشتند.
پشت پرده این سازمان چیست؟
آنچه مشخص است این است که هدف از تشکیل این باشگاه، باقی ماندن در عرصه صنعت نفت و گاز کشور پس از دوران تصدی قدرت است و سکاندار اصلی این باشگاه، شخص آقای وزیر نفت یعنی بیژن نامدار زنگنه است.
با توجه به خصوصی بودن این باشگاه، حضور افرادی نظیر آقای جوادی در شورای سیاست‌گذاری و نیز برنامه در جهت معرفی نسل جدید قراردادهای نفتی و بازدید مدیران خارجی از میادین و تاسیسات نفتی کشور جای سؤال دارد؛ رویکردی که به نظر می‌رسد اقدامی برای دور زدن قانون است.
این باشگاه در نهایت به دنبال هدایت معاملات، قراردادها، پروژه‌ها و فروش نفت و گاز و تمامی مشتقات نفتی و گازی جمهوری اسلامی ایران در سطح بین‌المللی می‌باشد. این اقدام، شبیه سازی شده دفتر معاملات و فروش نفت در کشور انگلیس است که کلیه معاملات و خرید و فروش‌ها در این عرصه را هدایت می‌کند. همچنین هدف هیأت مدیره باشگاه از برگزاری کنگره نفت و نیرو، اعلان علنی ماهیت باشگاه در سطح کشور و بین‌الملل می‌باشد. همچنین این افراد قصد دارند تا با چنین اقداماتی خود را به فعالان اقتصادی خارج از کشور شناسانده و این باشگاه را به عنوان کانال ارتباطی با وزارت نفت ایران معرفی نمایند.
به نظر می‌رسد نقشه‌ای که «زنگنه و دوستان» برای صنعت نفت کشور و انحصاری کردن آن کشیده‌اند، در ماه‌های آتی و تا زمانی که دولت یازدهم روی کار است، ادامه خواهد داشت و صنعت نفت و گاز ایران با سرعت زیاد به سمت پرتگاه حرکت می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را منتشر نمایید